Jaroslav Kratochvíl (CZ) – Poválečné dějiny Československa film

Jaroslav Kratochvíl ukončil studia Katedry dokumentární tvorby na filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Jeho autorské dokumentární filmy se věnují převážně politickým tématům (filmy Generál, In vino veritas …).

V poslední době se zabývá vztahem mezi filmovým zobrazením historické události a následnou interpretací takovéhoto obrazu (filmy Mnichovský diktát, Poválečné dějiny Československa). Tento jev zkoumá na pozadí vzdělávacího systému, který právě skrze obrazy historických událostí formuje naše vnímání těchto momentů.

V současnosti dokončil absolventský celovečerní dokumentární snímek o lovu a myslivosti s pracovním názvem – Lovu zdar!

Film čtvrtého ročníku Katedry dokumentární tvorby.

SYNOPSE:

Surrealistický výukový film popisující nejdůležitější momenty poválečných dějin Československa (1948 – 1989) a následně formou filmového testu ověřuje nabyté vědomosti.

Horáková visí, Palach hoří, političtí vězni trpí, klíče cinkají a Vašek s Olgou na Hrádečku nosí stbákům čaj. Ověřte si jak moc se vyznáte v naší novodobé historii.

Hraný dokumentární film míchá přehrávané autentické historické události s dokumentárními stylistickými prostředky a audio výpověďmi. Získaný mix odráží rozpor mezi „dokumentární pravdivostí“ a „fikční realitou“, jež se nutně střetávají a koexistuji ve snaze zpětně interpretovat dějiny.

ANOTACE:

Mysleli jste si že poprava Milady Horákové nemůže být zábava. Omyl! Budete se za břicha popadat.

Surrealistická výuková koláž nejpopulárnějších historických momentů našich poválečných dějin, v které najdete všechny naše oblíbence: Horákovou, jenž visí, Palach, jenž hoří, politické vězně, jenž trpí, disidenty, jenž tvoří, netečnou společnost, jenž nic nedělá, klíče jenž cinkají a Vaška s Olgou, jenž na Hrádečku nosí stbákům čaj.

Co víc byste si chtěli pomatovat z let 1948 – 1989 než právě pár statických komponovaných obrázků… a co víc si pomatujete? Nevíte. Nebojte. Na konci bude test, v kterém si budete moct své znalosti vyzkoušet.

Film kriticky reagující na paměť zploštěnou do pár kvízových otázek — A,B,C,D…naše ikony a jejich pomníky a národní Slavíny na které se nešahá. Všichni známe, jak to bylo, kdo je hrdina, kdo padouch, jak má vypadat disident a jak komunista…tedy pardon. My to neznáme, my jsme se to naučili. Zapamatujte si, že si zapomatujete!

I náš život se stane jen školním testem. Tak tedy: Barrack Obama podepsal smlouvu o odzbrojení v Praze za A) v únoru 2009, za B) prosinec 2008, za C) duben 2009, za D) květen 2009. A že nevíte o čem ta smlouva byla? To nikdo. Ale všichni znají ten obrázek s Obamou a Hradčanama v dáli.

TITULKOVÁ LISTINA:

HLAS UČÍCÍ SE DÍVKY: Magdaléna Etzlerová

PANÍ UČITELKA: Jaromíra Mílová

PAMĚTNÍK VE ŠKOLE: Ladislav Cibulka

PŘÍSLUČNÍK POPRAVČÍ ČETY: Lukáš Kvizda

KNĚZ ASISTUJÍCÍ U POPRAVY: Prokop Souček

OBĚŤ TOTALITNÍHO REŽIMU:

DISIDENT: Radim Valák

VĚTŠINOVÁ SPOLEČNOST: Pavel Káš, Jiří Čech

PŘEDSTAVITEL UNDERGOUNDU: Jóžin Šťastný

KAMERA: Prokop Souček

ZVUK: Barbora Hovorková

MIKROFONISTA: Vitek Jíra

PRODUKCE: Pavla Kubečková, Marko Bogdanovič

STŘIH: Tomáš Polenský

NÁMĚT, SCÉNÁŘ, REŽIE: Jaroslav Kratochvíl

Film vznikl v dílně: prof. Rudolfa Adlera

9 minut, HD, barevný, stereo

Studio FAMU (c) 2010